1) Есть, кушать. Дзеци есць хочуць! Ат, яси, посоля! (Посл.) Ежъ! – Не хочу. – Пойдай! – Да нечего. (Посл.) Нехай е на здоровьико! Ядзим, емы, емо, спасибо! Як емы, мы и глухи и немы. (Посл.) Ци не в разорву вы ядзице, ясцё!
2) в д. знач. сов. Зъесць. Употреблять в пищу. Чего не я̆си, того и к роту не неси. (Посл.) Скулу́ цепер зъяси́, зъясцё, а не пирога. Мы ўсё емы, ядзим, што даюць. Нехай кони овёс едзяць, а як поядуць, поедзим.
3) перен. Журить, грызть. Кожен дзень еси мою голову.
4) сов. Зае́сць. Губить. Жиццем своим ты и себе и нас усих еси, зъев. Свекруха кожӗн дзень есць, сусим заела свою невестку.
